Placówka Opiekuńczo Wychowawcza "Słoneczny Dom" w Radomiu

sekretariat@slonecznydom.radom.pl
ul. Dzierzkowska 9 26-600 Radom

Sprawozdanie z projektu „Lepsze jurto”

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Mieszkanie Usamodzielnienia” w Radomiu przy ul. Wydmowej 19. To domek jednorodzinny dla 14 młodzieży. To mało inwazyjne środowisko, tworzone przez stałych wychowawców i posiadająca domowe warunki pobytu. Misją domu i kluczowym zadaniem jest praca nad „usamodzielnieniem” młodego człowieka, mieszkańca Domu Usamodzielnienia, rozumiana jako przygotowanie do dorosłego, samodzielnego życia, która rozpoczęła się z chwilą przejęcia dziecka pod opiekę Domu. Rolą wychowawcy jest wyposażenie dorastającego człowieka w kompetencje niezbędne do wypełniania ról społecznych i zawodowych.

Kompetencje społeczne to ważny czynnik sukcesu w życiu dorosłym. Wspólne mieszkanie czternastu  indywidualności  w wieku od 14 do nawet 25 lat uczy współpracy, szacunku do innych oraz komunikacji. Realizacja obowiązków wzmacnia odpowiedzialność i trafności w podejmowanych decyzjach. Dzieciaki wspólnie gotują, robią zakupy i planują cały dzień.

Koniec roku 2016r. to szczęśliwy czas dla wychowanków POW „Mieszkania Usamodzielnienia” i POW „Słonecznego Domu”, kiedy  pojawił się  Pan Tomasz Galek i jego Fundacja Perspektywy. Dzięki stworzeniu wspólnie z dyrektorem Placówki projektu „Lepsze Jutro” pod koniec 2016r.  młodzież z placówek mogła realizować swoje plany i marzenia.       

                                                  

 Fundacja T. Gałka Perspektywy od 2016r. do 2019r.  sfinansowała:

– naukę j. angielskiego dla młodzieży;

– leczenie stomatologiczne i ortodontyczne;

– leczenie okulistyczne;

– udział sesjach terapeutycznych z psychologami;

– konsultacja psychiatryczne;

– organizację wyjazdów wakacyjnych i ferii zimowych;

– kurs nauki żeglowania;

– kurs animatorów kolonijnych;

– kursy prawa jazdy;

– remont kuchni w „Mieszkaniu Usamodzielnienia”, gdzie wychowankowie sami projektowali i montowali meble;

– umeblowanie salonu w „Mieszkaniu Usamodzielnienia”;

– zakup specjalistycznych materacy dla wszystkich dzieci w placówkach;

– zakup telefonów i laptopów dla najzdolniejszych;

– zakup karnetów na basen i do kina, na lodowisko

Koszty całego  projektu  „Lepsze jutro” finansowanego przez Fundacje T. Gałka Perspektywy  do końca 2019r. to kwota 304 680 zł.

Rok 2020 przyniósł wielkie zmiany w związku z pandemią  COVID -19 – dużo zmian, wyrzeczeń, strachu i niepewności, ale nasz Projekt „Lepsze Jutro”nadal jest realizowany – choć w mniejszym zakresie. Wynika to również  z potrzeb naszych podopiecznych i sytuacji w kraju.

Ten rok to głównie zdrowie naszych dzieci i głównym celem  Fundacji Perspektywy stało się leczenie  stomatologiczne i ortodontyczne.  Leczeniem ortodontycznym objętych jest 16-ro wychowanków, którzy mają założone aparaty stałe i są pod stała kontrola  i co miesięczną konsultacją specjalisty. Natomiast leczeniem zachowawczym objętych było 23 osoby i obejmowały leczenie próchnicy, ekstrakcje zębów, usuwanie kamienia, leczenie kanałów zębów, lakowanie zębów stałych. W sumie odbyło się 73 wizyty w gabinecie dentystycznym  , z którym współpracujemy.

Dzieci i młodzież z reguły boi się wizyty u dentysty, ale my mamy tak oddane i delikatne  panie leczące, że każde dziecko po pierwszej wizycie jest zadowolone, uśmiechnięte i nie boi się kolejnych wizyt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efektem leczenia ortodontycznego są prosto ustawione zęby oraz estetycznie i atrakcyjnie wyglądający uśmiech. W relacjach międzyludzkich bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego zawsze lepiej postrzegane są osoby pewne siebie i szeroko uśmiechnięte. Prawidłowo ustawione zęby zapewniają odpowiednią zdolność rozdrabniania pokarmu, są mniej podatne na uraz i złamanie. Łatwiej jest je również czyścić. Dzięki środkom finansowym z Fundacji młodzież nabierze pewności siebie  i podniesie standard życia.

 

Koszty leczenia i wydatków po stronie Fundacji T.Gałka Perspektywy w 2020r. to 31 830zł.